ÉLETMÓDVÁLTÁS sztori – 4. rész – katt a fejben
A cikk előző részeit IDE, IDE és IDE kattintva olvashatod el.
A korábban leírt dolgokkal azért érdemes tisztában lenni, mert nagyon könnyen elcsábul az ember, s a könnyebb utat választja. És mi szeretjük a könnyebb dolgokat, a megszokottat, az olyan jó, egyszerű, kényelmes és biztonságot adó, belül a komfortzónánkon. Igazi fast food társadalom vagyunk, mindenre a kész, instant megoldásokat szeretjük megkapni, legyen az mirelit pizza vagy gyorséttermi kaja, 3 az 1-ben sampon vagy multifunkcionális csodakütyü.
A kész megoldások látszólag jók, mert nem kell végigjárni a hozzá vezető utat, és megtapasztalni a tanulási folyamatot, hogy mi az, ami számunkra igazán hasznos és testhez álló. És mint ilyen kész megoldás, állatira hiszünk a csodakapszulák csodaerejében is, amelyek gyors, azonnali és látványos (halleluja!) megoldást kínálnak. (Meg abban is vakon bízunk, hogy tv-t nézve, fogyasztóövet magunk köre tekerve is le lehet fogyni, pedig egy csudát lehet, max. vizet kiizzadni.)
Persze, rövid távon lehet fogyni ezektől, aztán meg többet szedünk vissza. Mert hogy tartós eredményt változás, változtatás és kemény munka nélkül nem lehet elérni! Ez van, szükség van lemondásokra. Semmit nem adnak ingyen az életben.
Ezt jobb észben tartani és ’ébernek’ lenni. Még ha eleinte egyedül is vívod a harcodat a kilók és az agyoncukrozott dolgok ellen. A legnagyobb harcainkat amúgy is egyedül kell megvívjuk.
Képzeld el, hogy a párod, aki nem elkötelezett életmódváltó, épp pakolja a kosárba ezerrel a karamellás danette-et. Pavlovi reflex, csorog a nyálad. Eleinte megvetően nézel rá, hogy miért tesz ilyet a hűtődbe, ilyen mennyiségben, tök gáz, mert minden nap szembesülnöd kell majd vele, mikor kinyitod a frigót. Majd rutinszerűen és viharos gyorsasággal elkezded a kevésbé hizlaló joghurtot keresni, akkor már inkább ő néz kicsit lesújtóan.
Ez egy döntés. És otthon, mikor kinyitod a frigót és látod benne a csokis meg a karamellás danette-et, az is egy döntés lesz. Amihez azért tudsz egyáltalán eljutni, mert 2 héttel ezelőtt már megnézted a cimkéjét és pontosan tudod, hogy hány kalóriát és hány gramm cukrot tartalmaz, ráadásul este, vacsora után. És azt is tudod, hogy fél óra futás egy ilyet ledolgozni. Na hát, ezért érdemes tisztában lenni a dolgokkal. Így hát inkább kiveszed a kis joghurtodat, vagy amit én mostanában csinálok, ricotta, agave szirup és kókuszreszelék, és aztán rájössz, hogy igazából csak a szemed kívánta a danette-et, a régi berögződés és függés, valóján nem is volt rá szükséged.
És ugyanez vonatkozik a főzésre is. Tök jó lenne bedobni a sütőbe a mirelit sültkrumplit, de inkább csinálhatunk zellerchipset, pizza helyett süthetünk tonhal-fasírtot, töltött padlizsánt, mirelit csoki fondant helyett pedig zablisztes palacsintát túróval. Az elején nem ez a kényelmes út, de idővel megszokottá válik majd, és nem jelent akkora nehézséget.
Kell egy elhatározás, a katt a fejben, hogy nekiindulj és kitarts amellett, amit választottál, mert jót teszel magaddal, és magadért. A jó döntések mindig ilyenek. Kis kételkedés és bizonytalanság van az elején, vajon jól döntöttél-e, hogy belevágtál, de hosszú távon az élet majd téged igazol.
Tapasztalatok
Nekem kb. másfél hónapja volt meg ez a katt a fejben, hogy változtatni szeretnék. Az elején a kollégákkal a parkban végeztünk erősítő és kardio edzést kb. 1 órán keresztül. Majd hirtelen és gyors elhatározással az első fizetésemből vettem egy biciklit, hogy ’mozgásban maradjak’ (a biciklizés gyerekkorom óta közel állt hozzám, most azzal járok munkába).
Aztán heti 2-3-szor edzőterembe kezdtem járni a másik kollégámmal vagy olykor egyedül. Ugyan nem ingyenes, mint a park, de rengeteg előnye van:
- Körülöttem edzésre motivált, mosolygós embereket látok, ami engem is spannol, hogy tovább csináljam. Egyedül valószínűleg hamarabb feladnám.
- Az ember közösségbe megy, ettől már alapban motiváltabb. Az edzőterem látványa megteremti az alaphangulatot, egyből beindul az edzés-reflex. Olyan ez, mint mikor az ember leül a dolgozóasztalához vagy uszodába megy, tudja, hogy dolgozni vagy úszni fog, és tudattalanul is beindul egy folyamat.
- Szól a zene, jobb kedvvel edzem.
- Jók és hatékonyak az edzőgépek, hamarabb elérem a kívánt célt és tudom mérni, mennyit teljesítettem. Az elfordulós ellipszistréner ráadásul tényleg az egész testet átmozgatja, kiváló masina.
- A pulzusproblémám miatt nekem jobb klimatizált edzőteremben futni, mert kint a levegőn nehezebben kapok levegőt, és baromi gyorsan elfáradok.
- A teremben mind a futógép, mind az ellipszistréner automatikusan méri a pulzusomat a mellkaspántom segítségével, így látom, mikor nagyon megugrik és lassítanom kell.
Javaslatok a tapasztalataim alapján (nem azért, mert szakértő lennék, csak nekem ez jött be)
Mozgás
- Heti 3* 1 óra edzés, ebből 40 perc kardio min, 15-20 perc súlyzós edzés – lehet változatos, minden alkalommal más izomcsoport; hasprés, fekvőtámasz, guggolás, plank, kitörés, stb, aztán pár perc nyújtás.
- Csatlakozhatunk facebook vagy más blogos csoporthoz diéta tekintetében – sok jó receptet és tanácsot lehet kapni másoktól. Edzeni is teremben, társasággal érdemes, hogy megmaradjon a lendület (és közben kedves ismerősöket is lehet szerezni, a mozgás összekovácsolja az embereket).
- Az izmosítás nem helyettesíti a kardio edzést és fordítva. A kardioval lehet fogyni és eltüntetni a zsírt az izom felett (hiszen megfelelő pulzussal végezve zsírt égetünk). Erősítéssel lehet izmokat fejleszteni (ehhez elegendő fehérjét kell enni, hogy ne izmot égessünk, hanem zsírt).
- A kardio esetén a pulzusnak a zsírégető tartományban kell lennie (nekem ez kb. 130-150).
- Olvastam valahol, hogy a kardio nem izmosít, én ezt butaságnak tartom, a futás izmosítja a lábakat, az ellipszis pedig a csípőt, felsőtestet is, ráadásul ahogy fogyunk, előtűnnek a zsír alól a rejtett izmaink, ami persze egyéntől függ. Annyi talán igaz, hogy a kardio inkább szálkásít.
- Edzés közben jön meg a kedv, mindig kezdjük azzal, amit nem szeretünk, és utána örülni fogunk annak, ami jön. 🙂
- Inkább a rendszeresség fontos az edzés tekinteteben, nem pedig a rendszertelen túlzásokba esés és túledzés (erre én pl. hajlamos vagyok, vigyáznom kell).
Kaja
- Edzés előtt meg szoktam inni egy kávét, hogy pörgesse az anyagcserét, edzés közben vizet iszom.
- Edzés után szénhidrátban (a visszapótlás miatt) és fehérjében gazdag ebédet érdemes enni (az izomépítés végett). Én paella-t szoktam vagy salátát hússal, uzsonnára pedig almát. Otthon van fehérjeporom is, majd ezt is beépítem az étrendbe. Jelenleg zabliszt és zöldség, csirke-, hal-, tengeri herkentyű-alapú dolgokat próbálok készíteni, néha sajttal, ricottával.
- Kávé (édesítős) és víz jöhet, ez utóbbi minden mennyiségben 🙂
- Csináljunk guszta kajákat, amelyeket tényleg szívesen megennénk vagy rendelnénk étteremben, hogy legyen motivációnk váltani.
- Vissza kell térni a minőségi, friss alapanyagokhoz (vissza a ’gyökerekhez’ 🙂 a forráshoz), a saját készítésű ételekhez, amiben tudjuk, mi van, nincs telepumpálva felesleges ballasztanyagokkal. Recepteket kell keresni, rászánni az időt a hozzávalók beszerzésére (pl. többféle édesítő és magalapú liszt begyűjtése), ami az az elején fáradságos, utánajárást igénylő feladat, de megéri és idővel majd rutinná válik.
- Mindenkinek más a szervezete, ki kell tapasztalni és kicsit számolgatni, mennyi zsír, szénhidrát és fehérje szükséges a kiegyensúlyozott fogyáshoz, és eszerint alakítani az étrendet.
- Mivel a szervezeted a sportolásnál nagyobb igénybevételnek van kitéve, vitaminokat is érdemes beépíteni az étrendbe (omega 3, d-vitamin, jó minőségű multivitamin).
Motiváció, lelki rész, a kísértés elkerülése
- Nagyon fontos utána olvasni a dolgoknak (és itt nem (csak) a receptekre gondolok, hanem főként az egészséges életmódról szóló írásokra), mert a katt a fejben nagyon fontos, hogy meggyőződésből ne együnk szemetet, ne pedig azért, mert ’nem lehet’.
- Fel kell készülni előre, telerakni a hűtőt egészséges dolgokkal, nem venni egészségtelent, nehogy elcsábuljunk.
- Aludjunk többet.
- Változtassunk az öltözködésünkön is, vagy szerezzünk be egy vidám színű lakkot, ruhadarabot, ékszert – ez hatással van a hangulatunkra nap közben. Amint fogyni kezdünk, ez nem is fog a nehezünkre esni csinosabb darabokat összeválogatni.
Amit kerüljünk:
- Cukros üdítők, cola (még ha imádom is, de roppant egészségtelen, savas).
- Müzliszeletek (főleg nagyobb mennyiségben).
- Kenyér és tésztafélék, ha nem teljes kiőrlésűek (és ez utóbbiak is csak kis mennyiségben).
- Krumpli.
- Alkohol (nem a pohar vörösborra gondolok főleg).
- Gyümölcsök közül a nagyon cukrosak, pl. szőlő, banán (vagy csak kis mennyiségben).
- Előrecsomagolt ételek.
- Gyorséttermi kaják.
- Cukor (én eddig mindig raktam a kávéba, napi 5 kávénál ez már 10 kiskanál).
- Csodakapszulák, amelyek azonnali, instant megoldást kínálnak, gyors eredménnyel. 🙂
Eredmények
- Havi 2-3 kiló fog lemenni (ez kb. 5 cm mínusz derék- és csípőtájékon), de az nem gond, mert a zsír helyébe izom épül és javul az állóképesség is, javul a tartásunk (tart a hasunk – nem szorítanak majd a nadrágok, nem löttyed ki a hasunk, ha leülünk, egyenesebben járunk, stb.).
- 5 hónap után már látványos változás várható, én ezt érzékeltem, az arcomon, és külalakban is; ezt mások is észreveszik, főként a hozzánk közel állóktól lehet majd bezsebelni a bókokat, mert ők össze tudják hasonlítani az előtte-utána állapotot. 🙂
Mióta a párom látja, hogy mennyit változtam, azóta ő is jobban támogatja az edzést és hogy egészségesebb dolgokat együnk. 🙂
- Valószínűleg jobban is fogunk aludni (fizikailag jobban lefáradunk, amit eddig az irodai munka során nemigen tudtunk elérni).
- Jobb lesz az emésztésünk is, pláne, ha jó minőségű és rostban gazdag ételeket eszünk. 🙂
- Ellenben, ha szemetet eszem, a testem egyből jelez, felpuffadok, minden bajom van, ez is mutatja, hogy mennyi tartósítószer, színezőanyag és cukor van az előrecsomagolt élelmiszerekben. Ebből is latszik, hogy figyelnünk kell a testünk jelzéseire…
- Én személy szerint nem vagyok beteg, mióta kicsit odafigyelek, előtte folyton volt valami bajom, gyógyszert sem szedek.
Végezetül néhány alapigazság
- Nincs semmiféle szer, amivel fogyni lehet diéta nélkül.
- Nincs “fogyasztó” edzés, gép vagy készülék.
- Diéta/életmódváltás nélkül fogyni nem lehet!
- Célirányosan fogyni egy testrészről nem lehet. Genetikailag meghatározott, hol tárolódik a legtöbb zsír és honnan tűnik el utoljára. Nem lehet a problémás területeket se edzéssel, se zsírégetővel fogyasztani, minden ilyen állítás hazugság.
- Az éhezés nem fogyaszt, hanem az izmokat bontja, ami gátolja a testépítést, alakformálást, szálkásítást. A táplálkozásnak felkeléstől lefekvésig kell tartani (napi 4-5-ször), a “6 óra után nem eszünk” elv káros is lehet (többet ártunk vele, ha kiéheztetjük magunkat reggelig; inkább együnk 8-kor is akár, csak ne hizlaló dolgot.)
- Az összes sztárdiétát kerüld!
- Jegyezzük meg, nem a testsúlyunkból kell veszítenünk, hanem a zsírból. Az izomvesztés nem jó (nőknél sem)!
Hasznos források:
http://eletmodvaltasrafel.blog.hu/
Ha Te is belevágsz, sok sikert és kitartást kívánok! 🙂 Megéri! 🙂